W czym nosić dzieci?

10 ważnych pytań o noszenie dzieci w chustach i nosidłach

Zwykle na przeszkodzie do noszenia dziecka w chuście stoi niewiedza i obawa, że nie poradzimy sobie z motaniem chusty. Choć noszenie dzieci staje się w Polsce coraz bardziej popularne, to jednak dotyczy zwykle mieszkańców dużych miast, którzy mają to szczęście, że mogą zobaczyć chusty i nosidła „na żywo”. W większych miastach Polski organizowane są także warsztaty, gdzie można na własnej skórze doświadczyć noszenia. A ci, którzy nie mogą wziąć w nich udziału muszą zaufać swojej intuicji. Zwykle czujemy to, czy maluch lubi być noszony i czy chce być blisko rodziców (zwykle odpowiedzi w obu wypadkach są twierdzące).

 

Rodzice i przyszli rodzice, którzy rozważają zakup chusty do noszenia dzieci, próbują znaleźć odpowiedź na dręczące ich pytania w internecie. Oto próba odpowiedzi na te najczęściej zadawane:

Od kiedy mogę nosić dziecko w chuście?

Odpowiedź: od pierwszych dni życia. W praktyce rodzice muszą oswoić swój lęk przed kontaktem z dzieckiem. Wielu z nich (szczególnie tatusiów) boi się, że biorąc malucha na ręce może mu zrobić krzywdę. Te obawy są zupełnie niepotrzebne – warto zaufać sobie i dziecku. Druga istotna kwestia – kondycja mamy po porodzie. Mama musi poczuć się na tyle silna po porodzie, żeby zawiązać chustę – malec jest gotowy do noszenia, kołysania i przytulania w momencie przyjścia na świat (będąc w brzuchu u mamy stale jest noszony i bujany).

 

W jakiej pozycji mogę nosić noworodka?

Odpowiedź: Dzieci niezależnie od wieku nosimy w chustach i nosidłach brzuchem do naszego ciała – z przodu, na biodrze lub na plecach. Pozycja, którą przyjmuje malec, to pozycja zgięciowo-odwiedzeniowa, odciążająca dziecięcy kręgosłup i umożliwiająca prawidłowy rozwój stawów biodrowych. Kręgosłup jest w kifozie, miednica jest podwinięta, a głowa nie obciąża kręgosłupa. Polecana czasem pozycja kołyskowa jest niekorzystna dla stawów biodrowych i kręgosłupa (brak symetrii w ciele) i raczej nie lubiana przez dzieci.

 

Jak duże dziecko mogę nosić w chuście?

Odpowiedź: dziecko nosimy, dopóki noszenie sprawia przyjemność zarówno dziecku jak i noszącemu. Chusty i nosidła mają wytrzymałość do 20 i więcej kilogramów.

 

Jak długo mogę nosić moje dziecko w chuście?

Odpowiedź: Jeśli zawiążemy dobrze (mocno dociągamy chustę i zadbamy o prawidłową pozycję dziecka), możemy nosić tak długo, jak nam to jest potrzebne. W praktyce: noworodki możemy nosić z przerwami na karmienie i przewijanie (co nie oznacza, że musimy!), dzieci większe potrzebują zróżnicowanych form aktywności dla prawidłowego rozwoju – poza noszeniem musimy im również umożliwić zabawę na macie czy podłodze, a później przemieszczanie się i samodzielne poznawanie świata.

 

Od kiedy mogę nosić dziecko w nosidełku?

Odpowiedź: Od kiedy dziecko potrafi samodzielnie usiąść. Dlaczego? Dlatego, że nosidełko nie stabilizuje bocznie kręgosłupa. Na rynku pojawiły się nosidełka dedykowane dzieciom od ok. 3,5 kg, które mają specjalny panel oraz więcej opcji regulacji, by maksymalnie dopasować je do potrzeb malucha. Jednak specjaliści rekomendują, by nosidełko ergonomiczne zakupić, kiedy dziecko potrafi siedzieć.

 

Dlaczego nosidełko ergonomiczne?

Odpowiedź: Jeśli nosidełko, to koniecznie ergonomiczne, a nie tak zwane „wisiadełko”, w którym maluch wisi na wąskim pasku materiału przebiegającym między nóżkami. Pozycja w takim nosidełku jest dla dziecka niewygodna i niekorzystna dla kręgosłupa oraz stawów biodrowych. Nosidełko ergonomiczne daje pozycję zbliżoną do pozycji w chuście, należy tylko dbać o to, żeby miało dobry rozmiar.

 

Co jest lepsze – chusta czy nosidełko?

Odpowiedź: To sprawa indywidualna – zależy dla kogo i do czego. Ale generalnie chusta tkana (długa, wiązana) to najbardziej wszechstronne narzędzie do noszenia dziecka, a przy okazji najbardziej ekonomiczne – możemy mieć jedną chustę od noworodka do starszaka, chusta „rośnie” razem z dzieckiem.

 

Co jest lepsze na początek – chusta elastyczna czy tkana? Którą łatwiej zawiązać?

Odpowiedź: Najbardziej wszechstronnym i najbezpieczniejszym dla dziecka rozwiązaniem jest chusta tkana. Daje nam ona możliwość doboru wiązania do konkretnych rodziców i dziecka, bo mamy do dyspozycji kilka (chusta elastyczna ma tylko jeden sposób). Spotkacie się z opinią, że chusta elastyczna jest łatwiejsza w użytkowaniu, bo wiążemy ją przed włożeniem dziecka. To częściowo prawda, ale doradcy chustowi uważają, że lepiej mieć możliwość każdorazowego dopasowania i ewentualnego poprawienia wiązania nawet w trakcie noszenia, a tę możliwość daje nam chusta tkana. Jeśli decydujemy się na wybór chusty elastycznej, musimy się liczyć z tym, że i tak około 5. miesiąca życia dziecka, kiedy przychodzi czas na noszenie na plecach, będziemy musieli wymienić ja na chustę tkaną.

Jaką chustę wybrać na początek?

Odpowiedź – wróć do poprzedniego pytania 🙂

Czy nauka wiązania jest trudna?

Odpowiedź:– nie, nie jest trudna, ale wymaga nieco czasu i zaangażowania. Dobrze jest skorzystać z usług doradcy noszenia – na warsztatach grupowych lub indywidualnie, bo doradca ma wiedzę nie tylko na temat samych chust, ale także na temat fizjologii dziecka, jego rozwoju, psychologii itp. Czasem nie ma wyjścia i rodzicom zostają filmiki w internecie oraz instrukcje dołączone do produktu. To nie jest najlepszy sposób na naukę, ale jeśli nie mamy wyboru – z niezwykłą wnikliwością musimy nauczyć się wiązać chustę, by nie powielać nieprawidłowych wzorców (tu nikt nie zweryfikuje, czy zamotaliśmy właściwie dziecko i możemy nosić je stale nieprawidłowo zawiązanym).

 

Close

Little Workers – tornister od Tula

269,00  z VAT

Rób to co kochasz z Tula! Wspaniała kolekcja Tornistrów Tula pozwala Ci cieszyć się Tula nawet gdy Twój maluszek wyrośnie

Brak
Close

Splash – nosidełko ergonomiczne (7-11 kg) od Tula

450,00  z VAT

Bycie rodzicem to duże wyzwanie ! Nosidełka Tula zapewnią Wam odrobinę zasłużonego komfortu. Tula to wygoda, różne pozycje noszenia i

Close

Celebrate – nosidełko ergonomiczne (7-11 kg) od Tula

450,00  z VAT

Bycie rodzicem to duże wyzwanie ! Nosidełka Tula zapewnią Wam odrobinę zasłużonego komfortu. Tula to wygoda, różne pozycje noszenia i

Close

Nosidełko LennyUp, Standard 93,5-20 kg), „Basic line onyks” od Lenny Lamb

425,00  z VAT

LennyUp to nosidełko regulowane, które rośnie razem z dzieckiem, a jego kształt doskonale harmonizuje z ciałem maluszka oraz rodzica.Zostało starannie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *