W czym nosić dzieci?

Jak dobrze nosić dziecko w chuście kółkowej?

Chusta kółkowa to uniwersalne nosidło dla dzieci, będące alternatywą dla tradycyjnej chusty tkanej. Szyta z certyfikowanej tkaniny o splocie skośno-krzyżowym świetnie pracuje z ciałem i daje się zawiązać znacznie szybciej niż chusta bez kółek. Jakie są jej zalety? Zebraliśmy je w 10 punktach. Przeczytaj, czym się wyróżnia chusta kółkowa i w jakich sytuacjach sprawdza się najlepiej.

Noszenie dzieci współgra z kobiecą anatomią

Przystosowanie do noszenia doskonale widać w budowie kobiecego ciała. Chodzi o charakterystyczne wgłębienie między talią a biodrem, na którym łatwo posadzić malucha i wędrować z nim przez świat. Co ciekawe, ta wyraźna cecha anatomiczna nie jest obserwowana u żeńskich przedstawicieli np. szympansów. Małe szympansiątka wiszą na mamie, ale trzymają się m.in. jej owłosienia. Człowiek na drodze ewolucji stracił je, tracąc jednocześnie możliwość przyczepienia się malucha do ciała matki bez jej udziału. Niektórzy właśnie w ten sposób tłumaczą, skąd szeroka miednica u kobiet, z wystającym na zewnątrz, łukowatym talerzem kości biodrowej, oraz wąska talia.

Budowa ciała noworodków wskazuje na przystosowanie do noszenia ich

Kręgosłup nowo narodzonego dziecka znajduje się w stadium całkowitej kifozy, czyli fizjologicznego zaokrąglenia wynikającego z ułożenia płodowego. Proces prostowania się kręgosłupa dostosowany jest do naturalnego rytmu rozwojowego dziecka i zazwyczaj trwa do momentu, w którym zacznie ono chodzić.

Nie mniej ważny od rozwoju kręgosłupa jest rozwój stawów biodrowych – natura wyposażyła noworodki w umiejętność układania nóżek w pozycję „żabki”. Dzięki temu posadzenie dziecka na ciele rodzica tak, by jego kości udowe były wciskane w panewki, jest niemalże biologicznie zaprogramowane.

Noszenie dzieci na biodrze ma długą tradycję

Biorąc pod uwagę fakt, iż wszyscy wywodzimy się od nomadów, którzy już 6000 lat temu musieli przemieszczać się wraz z potomstwem, łatwiej zrozumieć, dlaczego noszenie maluchów na biodrze wydaje się tak naturalnym zjawiskiem. Nosiły na biodrze również nasze babki – sadzając dzieci w chycki, tudzież chusty zrobione z kawałka bawełnianej szmaty, i wychodząc z nimi w pole. Nam również pozostał odruchowy sposób zarzucania dziecka na biodro, gdy potrzebujemy się z nim gdzieś szybko przemieścić. Chusta kółkowa znacznie ułatwia nam to przemieszczanie, bo zamiast do podtrzymywania dziecka, rąk możemy używać do innych celów.

Chusta kółkowa umożliwia noszenie nawet noworodka

Tak naprawdę noszenie noworodka można rozpocząć od każdej chusty, ale nie każda będzie tak łatwa w obsłudze (co na początku jest wyjątkowo istotne!), jak chusta kółkowa.

Jedno wiązanie załatwia sprawę

To chyba największa zaleta chusty kółkowej – wystarczy jedno udane wiązanie, można z niego korzystać przez cały czas użytkowania chusty. Dzięki temu jest ona idealna na szybkie wyjścia. Wystarczy odpowiednio dociągnąć stare wiązanie i – voilà! – jesteście gotowi do wyjścia.

Łatwo się dociąga

Również z samym dociąganiem nie ma większych problemów, o ile dobrze rozłożysz chustę na plecach. Co istotne, w dociąganiu chusty kółkowej pomagają same kółka – których brakuje przy tradycyjnej chuście tkanej.

Idealna na szybkie zakupy

Chusta kółkowa jest idealna na szybkie zakupy lub spacer albo odwiedziny u koleżanki, która mieszka niedaleko. Na dłuższe wyjścia czy górskie wędrówki lepiej zaopatrzyć się w chustę tkaną. Minusem chust kółkowych jest bowiem problem z równomiernym rozłożeniem ciężaru dziecka.

Zmieści się do torebki

Chusta kółkowa jest niewielkich rozmiarów, w związku z czym łatwo zmieścić ją do torebki i zabrać ze sobą na spacer „na wszelki wypadek”.

Także dla starszych dzieci

Na koniec słowo o użyteczności. To prawda, że w chuście kółkowej można nosić dzieci do momentu, w którym nie przekroczą one 15 kg (zazwyczaj dzieje się to w okolicach 2–3 roku życia). Ale nie oznacza to, że później chusta nadaje się do wyrzucenia – można z niej bowiem zrobić użytek na wiele innych sposobów – np. zorganizować dzieciom hamak podwieszany pod stołem albo podarować jako nosidło dla ulubionej lalki (tudzież kocyk lub cokolwiek innego). Można ją wreszcie sprzedać albo oddać znajomym. Takie chusty lubią bowiem wędrować między rodzicami i otulać kolejne pokolenia dzieci.

Chusty kółkowe oraz inne produkty do noszenia dzieci możecie kupić w sklepie nosidla.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *